Вести

Михајловић: Држава доноси законе, задатак свих нас да водимо рачуна о екологији

“Драго ми је да постоји активизам и да људи размишљају о квалитету ваздуха или о рекама у Србији, али важно је и да будемо искрени према себи и да не будемо лицемери, јер бацамо смеће где стигнемо и не можемо да кажемо да нисмо примећивали тоне ђубрета у Перућцу или депоније поред пута, пластичне кесе разбацане поред контејнера. Задатак државе је да прави законе и омогући услове за заштиту животне средине, али задатак свих нас је да више водимо рачуна и мењамо еколошку свест“, изјавила је потпредседница Владе Србије и министарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић.

Михајловић је истакла да је Влада у овом сазиву усвојила Закон о климатским променама, на који се чекало пет година.

“Тај закон нам даје могућности за мониторинг и обавезе не само код термоелектрана, као великом загађивачу, већ и у саобраћају, грађевини, индивидуалним ложиштима морају да постоје лимити и казне и налози за решавање. Самим тим и наш ваздух ће постепено постајати зеленији“, рекла је Михајловић.

Михајловић је истакла и да ће новим законом о обновљивим изворима енергије бити забрањена изградња хидроелектрана у заштићеним подручјима, јер се претходних шест година није водило рачуна о реализацији мини хидроелектрана.

“Имали смо ситуацију да су локалне самоуправе правиле планске акте а да нису претходно провериле да ли се нешто променило у водотоковима, да су инвеститори излазили из оквира грађевинских дозвола, да је Завод издавао па поништавао одлуке, да ресорна министарства животне средине и рударства и енергетике нису реаговала и нико није пратио реализацију мини хидроелектрана. Људи су с правом били љути, ко не би био љут да види да стављате малу реку у цев. Ми сада то забрањујемо, не зато што мини хидроелетране не ваљају, већ јер нажалост пројекти нису савесно реализовани“, поручила је Михајловић.

Михајловић је рекла и да нема енергетике без животне средине и обрнуто, што није постојало раније.

“Животна средина и енергетика раде заједно, инспекција је даноноћно на терену, затворили смо рудник Јама Зиђина, што значи да не могу да раде ништа без одобрења Министарства рударства и да морају да имају све потврде од Министарства животне средине, као и да имају готове пројекте. Kада је реч о реци Пек, инвеститор мора да до 30. априла заврши ново постројење за пречишћавање воде. Ако се стриктно у слову држите закона, нико не може да вам каже „не“, може да проба, али брзо схвати да је много већа штета да не испоштује принципе заштите животне средине“, закључила је Михајловић.

 

 

 

 

Извор: Танјуг